Cech Rzemiosł Różnych w Gliwicach powstał w latach powojennych. Napływ ludności do zniszczonego miasta otworzył konieczność samozorganizowania się rzemieślników. Mistrzowie zawodu fryzjerskiego przystąpili do utworzenia organizacji zawodowej pod nazwą "Powiatowego Cechu Fryzjerów" w Gliwicach.
W dniu 24.04.1945r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne w mieszkaniu pana R. Kuczyńskiego przy ul. Zwycięstwa 4 w obecności przedstawiciela Izby Rzemieślniczej w Katowicach, pana A. Piątkowskiego. W tym dniu zapadła uchwała powołania Powiatowego Cechu Fryzjerów w Gliwicach. Wybrano pierwszy Zarząd w składzie:
- Kuczyński Roman - Starszy Cechu
- Broszkiewicz Jan - zastępca
- Załuski Mieczysław -sekretarz
W dniu 10.03.1946r. Cech mieści się w lokalu przy ul. Krupniczej 19. W styczniu 1957r. Zarząd Cechu podjął inicjatywę budowy własnego "Domu Rzemiosła ". Po uzyskaniu zgody i Aktu darowizny nieruchomości przy ul. Raciborskej 2, z Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gliwicach. W maju 1957r. rozpoczęto roboty rozbiórkowo-budowlane przy ul. Raciborskiej.
W dniu 01.10.1962r. zostaje przeniesione już Biuro Cechu do pomieszczeń w niewykończonym jeszcze budynku Domu Rzemiosła. W 1964r. zakończono już budowę "Domu Rzemiosła " przy dużym wkładzie pracy i zaangażowaniu rzemieślników, pomocy Z.I.R Warszawie, dotacji bratnich Cechów woj. katowickiego, Izby Rzemieślniczej w Katowicach.
W dniu 23.10.1966r. nastąpiło podpisanie aktu zbratania dwóch cechów gliwickiego i nyskiego. W październiku 1985r. Cech gliwicki zostaje uhonorowany Srebrnym Medalem im. J. Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła nadany przez Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie.
W dniu 16.04.1996r. Cech Rzemiosł Różnych zostaje uhonorowany Złotym Medalem im. J. Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła nadany przez Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie.
Cech Rzemiosł Różnych w Gliwicach zrzesza obecnie 138 zakładów rzemieślniczych. Przeważająca część zakładów szkoli pracowników młodocianych w celu nauki danego zawodu.